fot. WP
Podziel się:
Skopiuj link:

Fakty o śmieciach, o których mogliście nie wiedzieć

Czy wiesz, ile rozkłada się plastikowa butelka? To może być nawet 500 lat! Pomóż chronić planetę - nie śmieć. A jeśli chcesz zrobić coś ekstra, zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Książka za worek śmieci".

Plastik to zmora naszych czasów. Pełne plastiku są lasy i oceany, tymczasem plastikowa butelka po napoju może rozkładać się od 100 nawet do 1000 lat! Dla uproszczenia na grafice podaliśmy uśrednioną wartość 500 lat. Dlatego tak ważne jest, by recyklingować plastikowe butelki. A najlepiej w ogóle używać szkła albo przestawić się na wielorazowe opakowania.

Źródło: WP

Więcej plastiku niż ryb

Jak szacują naukowcy, do roku 2025 w oceanach będzie znajdować się 1 tona plastiku na każde 3 tony ryb. Co więcej, do 2050 roku oczekuje się, że oceany będą zawierały więcej tworzyw sztucznych niż ryb (źródło: Fundacja Ellen Macarthur, 2016).

Przez ostatnie 10 lat produkowaliśmy więcej plastiku niż w ciągu ostatniego stulecia. Tworzywa sztuczne powodują ponad 13 miliardów USD szkód w ekosystemach morskich rocznie. Zwierzęta jedzą i wplątują się w wyrzucone śmieci. Lokalne środowiska morskie cierpią, co prowadzi do obniżenia zasobów ryb i owoców morza. Przemysł żeglugowy i turystyczny mogą ulec zniszczeniu, a ludzie nieświadomie spożywają szkodliwe substancje podczas jedzenia skażonych owoców morza.

Źródło: WP

Dzikie wysypiska

W Polsce co roku likwiduje się kilkanaście tysięcy dzikich wysypisk odpadów. Według danych GUS, tylko w latach 2009-2018, zlikwidowano ponad 124,8 tys. takich obiektów, co wiązało się z koniecznością zebrania i profesjonalnego zagospodarowania prawie 660 tys. ton odpadów.

Źródło: WP

Więcej o dzikich wysypiskach przeczytasz tutaj

Recykling nie taki prosty

Źródło: WP

Czy wiedzieliście, że tylko 9 procent wyprodukowanego plastiku poddano recyklingowi? Na szczęście sytuacja z roku na rok poprawia się. Z opublikowanych przez Eurostat danych wynika, że w 2017 roku w całej Unii Europejskiej poddano recyklingowi 41,9 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych. A w Polsce? Dane mówią, że recyklinguje się około 34,6 proc. odpadów opakowaniowych z tworzyw sztucznych.

Książka za worek śmieci

Jeśli chcesz pomóc posprzątać nasze lasy i zrobić coś dobrego dla planety, w najbliższą sobotę 19 września zapraszamy do wzięcia udziału w akcji "Książka za worek śmieci". Jej uczestnicy wspólnie sprzątają lasy, brzegi rzek, miejskie parki – wszystkie te miejsca, które z powodu zaśmiecenia wymagają interwencji. Prezentem i podziękowaniem za ich zaangażowanie są książki. W tym roku na uczestników czeka łącznie 300 książek. Otrzymają je osoby, które jako pierwsze zarejestrują się w wydarzeniu i wezmą udział w akcji wspólnego sprzątania Warszawy, Krakowa, Łodzi, Wrocławia lub Poznania. Organizatorką akcji jest Anna Jaklewicz. Więcej o akcji znajdziesz TUTAJ.

Źródło: WP

Podziel się:
Skopiuj link:
uwaga

Niektóre elementy serwisu mogą niepoprawnie wyświetlać się w Twojej wersji przeglądarki. Aby w pełni cieszyć się z użytkowania serwisu zaktualizuj przeglądarkę lub zmień ją na jedną z następujących: Chrome, Mozilla Firefox, Opera, Edge, Safari

zamknij