Aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci. Wiemy, dlaczego [BADANIE]
Zdecydowana większość Polaków ocenia system segregacji śmieci w Polsce negatywnie. Aż 54 proc. pytanych twierdzi, że ten system się nie sprawdza. Optymistycznie do tego tematu podeszło 30 proc. osób, które uważają, że system sprawdza się dobrze. 16 proc. badanych nie ma zdania na ten temat.
Mimo niezadowolenia z systemu segregacji śmieci w Polsce, aż 87 proc. badanych segreguje odpady, z czego 45 proc. osób przyznaje, że robi to zawsze. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku tych, którzy nie segregują śmieci w ogóle lub robią to rzadko, lub bardzo rzadko. Za tą opcją opowiedziało się aż 13 proc. pytanych. Badanie wykonano na zlecenie o2.pl na panelu Ariadna.
Czytaj także:Mandaty za brak maseczki w sklepie. Polacy zapominają o ważnym obowiązku
Aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci. Wiemy, dlaczego
Dlaczego aż 13 proc. Polaków nie segreguje śmieci? Zdaniem 36 proc. pytanych, do bardziej rygorystycznego segregowania śmieci i większych starań przykładanych do tego zadania, byłoby obniżenie stawki za wywóz śmieci.
Co trzeci Polak nie do końca wierzy, że śmieci są poddawane recyklingowi. Co mogłoby zachęcić do segregowania śmieci? 26 proc. twierdzi, że do sumiennego segregowania odpadów zachęciłaby ich kaucja za opakowanie zwrotne. Resztę zmotywowałyby wyższe kary.
8 na 10 Polaków twierdzi, że segregowanie śmieci powinno być obowiązkowe. Inni nie mają na ten temat jasno określonego stanowiska lub są całkowicie temu przeciwni.
Obecnie karą za brak segregacji śmieci jest wielokrotność (2-4) opłaty za wywóz śmieci. O tym, jaka jest to stawka, decyduje samorząd. Jeśli opłata w gminie wynosi 22 zł, za brak segregacji śmieci zapłacimy karę w wysokości np. 88 zł.
Ponad połowa Polaków - aż 55 proc. badanych - popiera kary, które są, za brak segregacji śmieci. 3 na 10 osób jest im przeciwna. Reszta ma problemy z określeniem swojego stanowiska w tej sprawie.
Czytaj także:Tak będą wyglądać wakacje Polaków. Badanie nie pozostawia złudzeń
Kary za brak segregacji śmieci wahają się - nie są one jednak dramatycznie wysokie. Prawie jedna na dziesięć osób jest za wprowadzeniem kar wyższych niż 500 złotych. Inni twierdzą, że powinny się znajdować w przedziale od 201 do 500 złotych. 15 proc. Polaków, opowiada się za karami w wysokości od 101 do 200 złotych. Jednak znaczna większość twierdzi, że kary nie powinny przekraczać 100 złotych i mogłyby być nawet mniejsze.
A Ty jak dbasz o środowisko? Razem z Wirtualną Polską podejmij #EkoWyzwanie! Pochwal się swoimi osiągnięciami nadziejesie.wp.pl
Badanie przeprowadzono na 1076 osobach dla o2.pl na panelu Ariadna. W ankiecie wzięły udział osoby powyżej 18 roku życia. Badanie przeprowadzono w dniach od 17 do 20 lipca 2020 roku.
Metoda: CAWI
Zobacz także: Zagadka jednej śmieciarki. Co się dzieje z odpadami?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl